11 czerwca 2020 r.


TEMAT :    KILKA SŁÓW O HEJCIE 



Czas pracy i nauki zdalnej, mniejszy kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem powoduje, że jeszcze więcej korzystamy z Internetu, który jest nam potrzebny nie tylko do nauki i pracy, ale również do podtrzymania kontaktów z rówieśnikami, analizowania tego co się dzieje wokół nas i komentowania zaobserwowanej rzeczywistości… czasem w sposób niewłaściwy, obraźliwy, krzywdzący

     

hejt
czy wiesz co to znaczy? 
 słowo hejt pochodzi od angielskiego słowa hate, co oznacza po polsku nienawiść.

Hejt, czyli internetowe obrażanie jest zjawiskiem często spotykanym, to obrażanie, znieważanie, wyzywanie innych osób w internecie. Z hejtem można spotkać się właściwie wszędzie.
Jest obecny m.in. w komentarzach pod artykułami, w serwisach z memami i demotywatorami oraz w komentarzach pod filmami i zdjęciami. 


Specyficzną kategorią hejtu jest tzw. mowa nienawiści, która obraża osoby lub całe grupy ze względu na cechy przynajmniej częściowo od nich niezależne, takie jak pochodzenie, wygląd. 
Agresja słowna szczególnie odnosząca się do wyglądu czy zachowań młodych ludzi potrafi być dla nich szczególnie dotkliwym doświadczeniem, które powoduje wysoki poziom negatywnych emocji, jak wstyd, strach, poczucie braku akceptacji. 


Hejt i mowa nienawiści w sieci niosą za sobą konsekwencje  dla sprawców a także dla neutralnych odbiorców, czyli świadków, którzy oswajają się ze słowną przemocą w internecie. 


W kwestii obrażania w internecie kluczową kwestią jest rozważne reagowanie na to zjawisko. Reagować powinni wszyscy, zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu
Zwracam Wam uwagę, że część wymienionych serwisów społecznościowych  posiada ograniczenia wiekowe. Młode osoby powinny zapoznawać się z regulaminem i nie korzystać z serwisów, które nie są dla nich przeznaczone.



Przemyślcie to chłopcy co wyżej przeczytaliście




Komentarze

Popularne posty z tego bloga